Terug naar Onderzoek

Agrifuture Oldambt

Laatst gewijzigd op 18 maart 2026
Proefveld locatie Ebelsheerd / Oldambt
Start van het onderzoek 2023
Gewas Granen, Uien, Suikerbieten, Overige gewassen
Thema Teeltsystemen

Het Oldambt kent met zijn zware klei een unieke akkerbouw-structuur. Deze gronden zijn vruchtbaar, maar hebben beperkingen mb.t. de gewaskeuze. Er zijn hier meer maaigewassen en minder rooigewassen dan in de rest van Nederland. Het gebied heeft vooral graanteelt, met name wintergranen, afgewisseld met suikerbieten/koolzaad en een groeiend aandeel zaaiuien. Dit is het ‘Oldambtster’ bouwplan. Dit is uniek in Nederland, op ander plekken zie je juist meer rooigewassen. Hoewel de graanteelt binnen de akkerbouw beschouwd wordt als rustgewas, brengt ook een nauwe vruchtopvolging van granen de nodige uitdagingen met zich mee.

Het Oldambtster bouwplan is aan een versie 2.0 toe om toekomstbestendig (duurzamer) te worden. Een systeem dat niet alleen een economisch perspectief biedt voor de akkerbouwers, maar ook oplossingen voor de maatschappelijke vraagstukken zoals het gebruik van energie (kunstmest) ,gewasbeschermingsmiddelen en biodiversiteit. En daarnaast ook een antwoord geeft op de uitdagingen rond bodem, kaderrichtlijn water en klimaatadaptatie. 

Hiervoor leven er al verschillende ideeën en zijn er ook al wat ervaringen. Zowel op de regionale proefboerderij Ebelsheerd, als bij individuele telers. Denk hierbij bijvoorbeeld aan bouwplanverruiming door opname van vlinderbloemigen of mengteelten, maar ook aan experimenten met strokenteelt en het anders omgaan met groenbemesters en mechanische onkruidbestrijding. 

We werken met al deze onderzoeken uiteindelijk naar een nieuw systeem. Het moet leiden tot een duurzaam (volhoudbaar) en gezond bedrijf met een goed verdienvermogen voor nu en volgende generaties.


Laatst gewijzigd op 18 maart 2026
Proefveld locatieEbelsheerd / Oldambt
Start van het onderzoek2023
GewasGranen, Uien, Suikerbieten, Overige gewassen
ThemaTeeltsystemen


Margriet Dilling
Margriet Dilling

Projectleider SPNA
06 11880323
dilling@spna.nl

Downloads

De activiteiten die SPNA uitvoert in dit project zijn onderdeel van het Koepelproject Graanrepubliek Oldambt ('boerderij van de toekomst Oldambt'), een NPG project vanuit de gemeente Oldambt.

Meer info over dit project: https://www.gemeente-oldambt.nl/koepelproject-graanrepubliek-20

De contouren van Agrifuture Oldambt staan! - update voorjaar 2026

In de aanloopfase is er gewerkt aan het opzetten van de contouren van Agrifuture. In samenspraak met een klankbordgroep zijn de doelstellingen gedefinieerd, en is ook invulling gegeven aan de bouwplan invulling. Dit zal de basis zijn voor het vervolg, welke reeds al en groeiseizoen loopt.

Inzet is een bouwplan met maximaal 50% wintergraan, waarbij er naast het 'Agrifuture plan' ook een Oldambster bouwplan in het project zit opgenomen, om zo een vergelijk te kunnen maken. Naast de er ervaringen binnen het toekomst-project is er ook ruimte voor onderzoek en demo's.

In onderstaande figuur is de plattegrond van het Agrifuture perceel zichtbaar.

Agrifuture

Doelstellingen Agrifuture Oldambt:

  • Ontwikkelen van een volhoudbaar Oldambtster bouwplan voor 2030.
  • Onkruidbeheersing en gewasgezondheid zonder gebruik makend van de middelen van de CfS lijst.
  • Zowel op bedrijfsniveau als gewasniveau zorgen voor een substantiële verlaging van MBP.
  • Lineaire meststoffen vervangen door circulaire meststoffen.
  • Toekomstbestendig waterbeheer gericht op het nieuwe bouwplan.
  • Effect op bodem / biodiversiteit meten aan de hand van KPI’s.
  • Behoud / verbetering financieel rendement.

In onderstaande figuur is het beoogde bouwplan zichtbaar, opgesteld in de aanloopfase.

Bouwplan Agrifuture

Update Agrifuture - mei 2025

Bij SPNA Agroresearch werken we binnen het Agrifuture-project aan innovatieve oplossingen voor de landbouw van de toekomst. Wat is er in het eerste voorjaar van dit project zoal gebeurt? 
Het project richt zich op duurzame teeltsystemen (zoals rassenkeuze, inzet gewasbescherming en bemesting), bodemgezondheid, klimaatadaptatie en innovaties in mechanisatie – allemaal thema’s die centraal staan in de transitie naar een toekomstbestendige agrarische sector.

Op zowel SPNA locatie Kollumerwaard als Ebelsheerd is er een deel van het gangbare landbouwsysteem omgezet tot een Agrifuture-systeem om zo meerjarig te kunnen onderzoeken wat de mogelijkheden en uitdagingen van een dergelijk teeltsysteem zijn. Na een aantal jaren van voorbereiding achter de schermen, is afgelopen najaar zowel op Ebelsheerd als op de Kollumerwaard het project in het veld van start gegaan met het inzaaien van de wintertarwe. In de winter- en vroege voorjaarsperiode is er hard gewerkt aan het samenstellen van verschillende beslis-bomen welke gevolgd worden bij het maken van teelt-technische keuzes.

Wat is er in dit eerste voorjaar van het project gebeurd?

  • De diverse gewassen in de teeltsystemen zijn gezaaid, gepoot (of zullen dat binnenkort worden).
  • Samen met agrarische ondernemers en ketenpartners brengen we de grootste knelpunten én kansen in kaart, en worden dag- en door keuzes wat betreft inzet chemie, bemesting en machine-afstelling afgestemd, keuzes van het afgelopen voorjaar:
    • Duurzame inzet ziektebestrijding tarwe
    • Inzaai rassenmix in plaats van één ras (suikerbiet)
    • Inzet spotsprayer in onkruidbestrijding
  • Interessante kennismiddag over gezonde uienteelt in het Oldambt i.s.m. o.a. HLB, Pars Granen en MSP Onions.
  • Inzet Aeres studenten in het monitoring van de ontwikkeling van de tarwe in zowel het Agrifuture-systeem, het gangbare systeem en het biologische systeem op Ebelsheerd.
  • Verschillende grondmonsters en nulmetingen zijn gerealiseerd. Dit om veldvariatie goed in beeld te hebben en daarmee keuzes te kunnen maken qua uitvoering in de praktijk.

Vragen over Boerderij van de Toekomst ? Neem contact met ons op. 

Verplicht veld
Verplicht veld
Verplicht veld
Optioneel veld